Pracownicy Zarządu Zieleni Miejskiej znajdują w lasach miejskich ślady po ogniskach i grillach.
ZZM: Apelujemy o wyobraźnię
Podczas upałów chwila nieuwagi może skończyć się tragedią.
Apelujemy o wyobraźnię! Zagrożenie pożarowe w lasach jest związane z pogłębiającą się suszą hydrologiczną, więc bez śnieżnej zimy będziemy się z nim borykać już stale. Najważniejszy jest zdrowy rozsądek: nawet użyty legalnie jednorazowy grill porzucony w parku może stać się śmiertelnie niebezpieczny. Pamiętajmy o tym.Marek Szempliński, rzecznik prasowy Zarządu Zieleni Miejskiej we Wrocławiu
Groźne mogą być także zwykle śmieci
O zagrożeniu warto też pamiętać w kontekście odpadów.
— Nie chodzi tylko o gorący popiół, który może stać się zarzewiem ognia, ale nawet zwykłe, zwłaszcza natłuszczone papierki, które także mogą się nim stać — dodaje Marek Szempliński. — Przy panujących obecnie warunkach każdy krok w lesie, a nawet w parku, wymaga zastanowienia.
Uważać trzeba przez cały rok
Ze względu na upały zagrożenie pożarem jest szczególnie duże, jednak z ogniem w lasach (miejskich także) trzeba uważać o każdej porze roku.
— Od początku stycznia do 28 maja bieżącego roku, w Polsce powstało 2491 pożarów — czytamy na stronie Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych we Wrocławiu. — W lasach panuje susza, która z każdym dniem potęguje prawdopodobieństwo powstania pożaru. Coraz częściej pojawiają się tam miejsca, gdzie dosłownie każdy krok powoduje podnoszenie się pyłu z bardzo wysuszonej ściółki leśnej. A pożary najczęściej powstają w wyniku działań lub zaniechań człowieka.
Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych we Wrocławiu przypomina, że ogień jest niebezpieczny nie tylko dla drzew, ale również dla mieszkańców lasu. Szczególnie dla młodych zwierząt: drobnych ssaków, płazów, gadów czy owadów, które nie są w stanie uciec przed płomieniami.
Dlatego:
- Nie wjeżdżaj samochodem do lasu, pozostaw go w miejscu do tego przeznaczonym. Rozgrzany silnik może doprowadzić do zapłonu suchej ściółki, znajdującej się pod autem lub w jego pobliżu.
- Nie używaj otwartego ognia w odległości do 100 m od granicy lasu poza miejscami do tego wyznaczonymi.
- Nie wypalaj traw i pozostałości roślinnych na terenach leśnych. Reaguj na nietypowe zachowania ludzi w lasach.
- Jeśli ze względu na bardzo suchą ściółkę zostanie wprowadzony okresowy zakaz wstępu do lasu, traktuj go poważnie.
- Jeśli zauważysz w lesie ogień lub dym - zadzwoń pod nr. alarmowy 112 lub 998!